אסטרטגיה למרכז חקלאי העמק 2015-2020 – כנס דיון ציבורי 29 לאוקטובר

מרכז חקלאי העמק עורך בימים אלו תכנית אסטרטגית להתוויית פעילותו לחמש השנים הבאות, עד שנת 2020. מטרת התהליך היא לזהות את הצרכים של החקלאים במרחב, ולהתאים ככל הניתן את הפעילות של מרכז חקלאי העמק לצרכים המשתנים הללו, תוך כדי עדכון החזון, ותחומי הפעולה.

כחלק מהתהליך האסטרטגי, ערך מרכז חקלאי העמק יום עיון ודיון, לשמיעה של צרכי החקלאים וזיהוי כלים לפעולה. ביום הדיון נערך בקיבוץ דליה, בהשתתפות נציגי המועצות האזוריות במרחב (עמק יזרעאל, מגידו, גליל תחתון וגלבוע), נציגי מחוז העמקים במשרד החקלאות, נציגי רשות הניקוז קישון, נציגי היישובים הכפריים, אנשי אקדמיה, חקלאים, ותושבים מעורבים אחרים – סה"כ כ-50 אנשים מרכזיים במגזר החקלאי באזור.

פתח את היום דר' נתי גלבוע, מנהל מחוז העמקים במשרד החקלאות, ואמר כי החקלאים חייבים להתארגן ולעבוד במשותף בכדי לקדם צרכים משותפים, כגון צמצום פערי התיווך, מחירי המים ותכנון קרקעות. עובד נור, ראש המועצה האזורית גלבוע, הדגיש כי המאבק הינו על מים, מים ומים, וכי החקלאים חייבים להתארגן ולפעול יחד. אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל ויו"ר מרכז חקלאי העמק, הפנה את הזרקור לבעיה של דור ההמשך, והצורך לייצר יציבות במגזר החקלאי. דב וולפה, סגן ראש המועצה האזורית גליל תחתון דיבר על גיוון בסיס התעסוקה במשק המשפחתי, בתעסוקות נלוות לחקלאות כגון תיירות כפרית.

עיקר היום הוקדש לעבודה בקבוצות דיון ממוקדות, בנושאים העיקריים הנוגעים לפעילות החקלאית וחייו של החקלאי במרחב: קבוצה בהנחיית אלון לרנר ממייסדי חברת "קיימא" משרונה, עסקה בזיהוי הצרכים העכשוויים של חקלאי המרחב והדרכים בהם יכול מרכז חקלאי העמק לענות עליהם. קבוצה בהנחיית ליאת וייסבוך, מנהלת "מעברים בעמק" עסקה בהתארגנות של החקלאים מול השוק, והדרכים בהן יכול מרכז חקלאי העמק לסייע בקידום הכלכלה החקלאית לטובת החקלאים והמשקים. קבוצה בהנחיית חנה פרידמן, סגנית ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, עסקה בקידום "חקלאות צעירה" ומצאה כי הדור הצעיר איננו הבעיה אלא הפתרון – חקלאים צעירים הם אלו שיכולים להכניס חדשנות ופריצת דרך למשק החקלאי. וקבוצה רביעית, בהנחיית דר' לירון אמדור, יועצת חקלאית, שוחחה על ההרכב הקהילתי במרחב, הקונפליקטים והתרומות שבין אוכלוסיה חקלאית ולא חקלאית, ומה הם הכלים להצמיח גיבוש קהילתי משותף.

תוצאות התהליך סוכמו על ידי צוות מרכז חקלאי העמק, ויהוו את הבסיס לקביעת האסטרטגיה שתוביל את המרכז לחמש השנים הקרובות. תודה לכל המשתתפים על הכנס הפורה והמעניין!

עיצוב, הקמה וניהול אתר זה מבוצע ע"י בוטנסט. כל הזכיות שמורות.