מתוך דיון על ביטחון בחקלאות בוועדת הכספים

שר החקלאות בוועדת הכספים: "על המדינה להגביר את ההתמודדות עם הפח"ע החקלאית"

 יו"ר ועדת הכספים גפני: "החקלאות היא בעלת ערך קיומי ואנחנו הולכים ומאבדים את הענף הזה. על המדינה לחזק את החקלאים ולא לפגוע בהם"

  "על המדינה לסייע לחקלאים על-מנת שענף החקלאות ימשיך להתקיים", זו היתה רוח הדברים שנאמרו היום (ד') ע"י חברי ועדת הכספים בדיון מיוחד בהשתתפות שר החקלאות שעסק בתקציב המשרד והתוספות התקציביות הדרושות לו. מי שביקש לקדם את הדיון הינו יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) שהלין על-כך ש"המדינה מערימה עוד ועוד קשיים על החקלאים שמתקשים לשרוד". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) נענה לבקשת ח"כ ברושי לקיים את הדיון וזימן את השר. גפני: "החקלאות היא ערך חשוב ויש לה משמעויות קיומיות. ועדת הכספים תפעל לחיזוק החקלאות והחקלאים ככל שתידרש". גפני אמר את הדברים לאחר שהביא לאישור את ביטול מס המעסיקים בדיון נוסף שקיים היום בנוגע לחקלאות. חברי הוועדה העלו טענות קשות על מצב החקלאות בישראל ועל דבר הקשיים הרבים עימם מתמודדים החקלאים.

  ח"כ ברושי אמר: "סה"כ תקציב משרד החקלאות ב- 2016 גדל ולכאורה זה כיוון חיובי, אלא שהתקציב נעדר גמישות והרוב המוחלט של סעיפי התקציב זה כסף צבוע שלא ניתן להסיט בין מטרות שונות. יש אפס כסף להשקעות חדשות בתחום וחייבים להוסיף לכך תקציבים על-מנת לאפשר פיתוח של החקלאות לטווח ארוך. נדרש להוסיף 200 – 300 מיליון ₪ לחיזוק ההתיישבות וכן להגדיל את הקרן להתמודדות עם נזקי טבע וכד'. התנאי לחקלאות מתקדמת הוא לא ליפול במשברים. גם לתשתיות ב'יישוב הוותיק' נדרשות תוספת, אחרת איך יישמו את הדיבורים על חיזוק ופיתוח הפריפריה. התקציב לכך נמוך מאוד". 

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס): "להיות חקלאי במדינת ישראל זה קשה מאוד. החקלאי מתמודד עם המון בעיות;  מיסים שהטילו עליו, מחירי המים שהאמירו בשנים האחרונות, 2.5 ₪ - 3 ₪ לקוב מים בחקלאות כשפעם שילמו 30 – 40 אגורות. בשנים האחרונות יש נגיסה בכל דבר שקשור לחקלאות וגם המס על העסקת עובדים זרים. כל המערכת רוכבת על החקלאי ולוקחת מחירים אסטרונומיים. החקלאים מתרסקים. מדינה ללא חקלאות אפשר לסגור אותה. בלי החקלאות אנחנו מאבדים אדמות. באים בדואים ומשתלטים. אם אנחנו לא נעבד אדמות מישהו אחר יבוא וייעשה זאת".         ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני): "יש לתקצב עוד את החקלאות ובמיוחד את המו"פ לפיתוחים חדשים שיכניסו כסף חדש למערכת. חייבים אסטרטגיה עסקית חדשה בתחום, שגם יכול לייצר מקומות עבודה חדשים. יש לפעול להבאת חברות המזון הגדולות בעולם".

 שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי): "אני פועל להגדלת הסובסידיה לחקלאים לתמיכה בכל הענף ואני במגעים מתקדמים בנושא עם האוצר. בנושא המים; יש הבנה שקרוב ל- 3 ₪ לקוב מים לא תהיה חקלאות. מקורות (מים שפירים) מים מתוקים עולים קרוב ל- 3 ₪ ובמחיר הזה אין ויכוח אין חקלאות. לרוב החקלאים יש גם מים שפירים שמחירם קרוב ל- 3 ₪, אך גם מטוהרים במחיר 2.4 ₪, שגם הוא גבוה מדי.  אנחנו שואפים להגיע לפחות מ- 2 ₪. יש דיונים אינטנסיביים מדי שבוע עם רשות המים שתחת שר התשתיות והאנרגיה, החקלאים ונציגי האוצר ואנחנו מנסים להגיע להסכמות שיאפשרו הוזלה משמעותית". אריאל הביע תקווה שהדיון בחוק המים שנדון בתקופה האחרונה, יובא לטיפולה של ועדת הכספים. עוד אמר, כי "אכן יש חוסר בתקציב למו"פ ולפיתוח וחיזוק ההתיישבות וזה תלוי במידה רבה בנכונות האוצר לאפשר שימוש ב- 100 מיליון ₪ רזרבה שיש בתקציב המשרד ועוד 100 מיליון ₪ בהרשאה להתחייב. אנחנו במגעים עם האוצר לגבי האפשרות להביא כספים מ- 1 מיליארד ₪ שקק"ל העבירה במסגרת חוק ההסדרים למדינה".

 השר אריאל הסכים עם טענות חברי הכנסת אך ציין, כי "הגופים החשובים ביותר לכל הנושאים שהועלו: רשות מקרקעי ישראל נמצאת תחת אחריות האוצר, עובדים זרים תחת אחריות משרד הפנים ונושא המים תחת רשות המים ומשרד התשתיות והאנרגיה". בעניין השתלטות על קרקעות הלאום וגניבת ציוד ונזקים לחקלאים, שהעלו חברי הכנסת אמר: "יש בעיה משמעותית בחוק ההתיישבות. החוק שמגדיר מה מותר לחקלאי לעשות בנחלה שקיבל ללא מכרז וללא תשלום. כיום לא מאשרים אוטומטית שיתוף בעיבוד הקרקע ע"י מושבים שכנים, למרות שזה נכון כלכלית ומעשית מבחינת עיבוד הקרקע ועל-כן לא תמיד יכולים לעבד את כל הקרקעות. אנחנו מנסים להגיע לפתרון בעניין. יש פח"ע חקלאית ועל המדינה להכיר בכך ולהקצות את כל המשאבים הנדרשים למיגור התופעה".

 לבסוף, ציין לגבי מספר נושאים נוספים: "אנחנו פועלים להקטנת פערי התיווך במחירי התוצרת החקלאית". בעקבות שאלה שהפנה אליו ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) לגבי מה הוא עושה למען המגזר הערבי והבדואי אמר השר: "אנחנו מתכוונים לסייע למגזר הבדואי, אך אין בקשות ואין פניות. כשלא קונים כרטיס בפייס לא זוכים. יש להם הרבה בעיות של ערבוב קרקעות למגורים וקרקעות מדינה, אך בקשות לא מגיעות אלינו".

 יו"ר הוועדה גפני סיכם את הדיון באומרו, ש"ועדת הכספים תעשה כל שביכולתה על-מנת לסייע לחקלאים לעבוד ולהתפרנס כראוי" והודיע שיקיים דיוני המשך בנושאים הקשורים לחקלאות. 

 

עיצוב, הקמה וניהול אתר זה מבוצע ע"י בוטנסט. כל הזכיות שמורות.